Zorgtraject zonder diagnose in de diagnostiekfase (N2924)

Uit normenkaderzorg.nl
Naar navigatie springen Naar zoeken springen

Referentienummer: N2924
Behoort tot Normenkader ValueCare

Zorgprestatiemodel

  1. GGZ Rechtmatigheid - Aanspraak & Onverzekerde zorg
Samenvatting

Deze controle geeft een signaal om de diagnose of voorlopige diagnose zo snel mogelijk vast te stellen.

Dit is een signaalcontrole. Gebruik deze in combinatie met N2922 en N2929.

Regelgeving / beleid
2024
Opent u een nieuw zorgtrajectnummer met diagnostiekconsult(en) en stelt u een niet verzekerde diagnose? Dan worden er niet meer dan 4 diagnostiekconsulten uit de basisverzekering vergoed (ongeacht de duur van de consulten). Een consult door twee behandelaren telt als twee consulten.

Behandelconsulten bij een van de goedkeuren op de lijst onverzekerde goedkeuren worden in het geheel niet vergoed uit de basisverzekering.

2024: Zorgprestatiemodel GGZ & FZ art. 4.2 en 4.3

In transitieperiode 2022 en 2023 wordt voor de ggz en de fz ook de DSM-5 diagnose geregistreerd. Voor de gespecialiseerde ggz wordt de diagnosehoofdgroep op de factuur vermeld, voor de gb-ggz het profiel (type traject). In principe vervalt de DSM-hoofdgroep op de factuur na twee jaar.

2024: NZA - Vraag en antwoord zorgprestatiemodel - Blijft een DSM-diagnose verplicht?


Toelichting artikel 2.1 Informatie-elementen

d3. gb-ggz profielen

In lijn met de overgangsperiode voor de DSM-informatie is de afspraak gemaakt dat ook de basis-ggz profielen gedurende een transitieperiode van 2 jaar geregistreerd blijven worden. Voor zorg zijn voorheen onder de basis-ggz zou vallen, wordt in plaats van de DSM-hoofdgroep het gb –ggz profiel bij de declaratie vermeld. De gb-ggz profielen zijn gebruikt als prestatie indeling in de voorheen basis ggz en zijn gebaseerd op het document “Generalistische Basis GGZ Verwijsmodel en productbeschrijvingen”. De basis-ggz profielen zijn:

Basis-ggz profielen
Basis-ggz kort
Basis-ggz middel
Basis-ggz intensief
Basis-ggz chronisch

2024: - Regeling geestelijke gezondheidszorg en forensische zorg - NR/REG-2418a

Registratie van informatie-elementen

Voor de registratie- en informatieverplichtingen voor de consulten acute ggz binnen budget gelden dezelfde regels als voor de diagnostiekconsulten. Dit betekent dat u de informatie-elementen DSM-hoofdgroep (d1) en DSM-5 classificatie (d2) niet hoeft te registreren voor consulten acute ggz binnen budget.

Geldig in 2024: Informatiekaart acute psychiatrische hulpverlening per 2022 Informatiekaart acute psychiatrische hulpverlening per 2022

Huidig (geldig vanaf 01-01-2025)
Opent u een nieuw zorgtrajectnummer met diagnostiekconsult(en) en stelt u een niet verzekerde diagnose? Dan worden er niet meer dan 4 diagnostiekconsulten uit de basisverzekering vergoed (ongeacht de duur van de consulten). Een consult door twee behandelaren telt als twee consulten.

Behandelconsulten bij een van de goedkeuren op de lijst onverzekerde goedkeuren worden in het geheel niet vergoed uit de basisverzekering.

2026: Spelregels correct registreren en declareren

2026: Regeling geestelijke gezondheidszorg en forensische zorg - NR/REG-2616b

Registratie van informatie-elementen

Voor de registratie- en informatieverplichtingen voor de consulten acute ggz binnen budget gelden dezelfde regels als voor de diagnostiekconsulten. Dit betekent dat u de informatie-elementen DSM-hoofdgroep (d1) en DSM-5 classificatie (d2) niet hoeft te registreren voor consulten acute ggz binnen budget.

Geldig t/m 2026: Informatiekaart acute psychiatrische hulpverlening per 2022 Informatiekaart acute psychiatrische hulpverlening per 2022

Interpretaties

De controlemassa is als volgt bepaald:

  1. Alle ZPM-GGZ en ZPM-FZ zorgtrajecten met een prestatie (excl. overige zorgprestaties) op het zorgtraject, waarbij er enkel sprake is van diagnostiekconsulten.
  • Let op: Afhankelijk van de gekozen variabelen (instelbaarheden) kan de controlemassa afwijken.


Instelbaar
  • Startdatum: 1-1-2023 (standaard). Elk zorgtraject dat start na deze datum wordt gesignaleerd.
  • Enkel definitieve diagnose goedkeuren: Ja (standaard).
  • Enkel diagnoses goedkeuren die zijn begonnen na aanvang zorgtraject: Nee (standaard). Indien nee, dan wordt er terug gekeken in de diagnose historie van de cliënt naar eerdere diagnoses gekoppeld aan het zorgtraject.
  • Marge vóór startdatum zorgtraject om diagnoses mee te nemen: 0 (standaard). Indien parameter "Enkel diagnoses goedkeuren die zijn begonnen na aanvang zorgtraject" op 'Ja' staat, dan kan via deze parameter een marge worden toegevoegd vóór startdatum zorgtraject om deze diagnoses ook goed te tellen.
  • Enkel diagnoses tonen in de toelichting die in de laatste X jaar zijn gestart: 2 jaar (standaard)
  • Vanaf dit aantal diagnostiek consulten moet er gesignaleerd worden: 3 (standaard).
  • Deze controle signaleert alleen zorgtrajecten als er een behandelconsult gepland is: NEE (standaard).
  • Gesloten zorgtraject uitsluiten: Ja (standaard).

Programmeerbare norm

Er is sprake van “Zorgtraject zonder diagnose in de diagnostiekfase (N2924)” als aan de volgende selectie is voldaan:

1) Alle ZPM-GGZ en ZPM-FZ zorgtrajecten met een prestatie (excl. overige zorgprestaties) op het zorgtraject.

 

2) Er is geen sprake van behandelconsulten

 

3) Er zijn meer dan 3 diagnostiekconsulten (instelbaar; excl. BGGZ)

 

4) Er is geen definitieve diagnose gevuld op het zorgtraject


Logica: 1 en 2 en 3

Berekening financiële impact

Niet van toepassing.