Jeugd: Initiële DBC zonder tijd hoofdbehandelaar - vanaf 2015 (N1532)

Uit normenkaderzorg.nl
(Doorverwezen vanaf N1532)
Naar navigatie springen Naar zoeken springen
De printervriendelijke versie wordt niet langer ondersteund en kan weergavefouten bevatten. Werk uw browserbladwijzers bij en gebruik de gewone afdrukfunctie van de browser.

Referentienummer: N1532

Samenvatting

Initiële DBC's zonder directe tijd op een intake- of diagnostiekcontact van iemand die op dat moment hoofdbehandelaar van de DBC was mogen niet gedeclareerd worden.

Wet- en regelgeving

De hoofdbehandelaar heeft voor het stellen van een diagnose direct patiëntgebonden tijd besteed aan de patiënt waarvoor wordt gedeclareerd. Indien er sprake is van een vervolg-DBC, dan geldt de NZa-regelgeving van verplicht directe tijd van de hoofdbehandelaar niet. Voor crisis-DBC’s zonder verblijf geldt een uitzondering op deze bepaling: de directe tijd hoeft niet door de hoofdbehandelaar besteed te zijn (bron: NADERE REGEL NR/CU/556 (p.17)). 

Het kan voorkomen dat er gedurende de behandeling meer dan één hoofdbehandelaar is. Het is voldoende als één hoofdbehandelaar direct patiëntgebonden tijd heeft besteed aan de patiënt waarvoor wordt gedeclareerd (bron: CIRCULAIRE CI/14/55c).


Diagnostiek omvat alle activiteiten gericht op verduidelijking van de klachten en van de zorgvraag. Onder diagnostiek onderscheiden we de volgende activiteiten:

a. Intake/screening: alle (gespreks)activiteiten gericht op verduidelijking van de klachten en van de zorgvraag.
b. Verwerven informatie van eerdere behandelaars.
c. Anamnese: het verzamelen van alle noodzakelijke diagnostische informatie bij de patiënt middels gesprekken en vragenlijsten.
d. Hetero-anamnese: het verzamelen van alle noodzakelijke diagnostische informatie bij de partner, familie of andere relaties van de patiënt middels gesprekken en vragenlijsten.
e. Psychiatrisch onderzoek.
f. Psychodiagnostisch onderzoek (intelligentie, neuropsychologisch, persoonlijkheid).
g. Orthodidactisch onderzoek.
h. Vaktherapeutisch onderzoek.
i. Contextueel onderzoek (gezin, school, et cetera): inschatten van de invloed/beperkingen/mogelijkheden van gezin, school of andere voor het kind/de jeugdige betekenisvolle milieus.
j. Lichamelijk onderzoek.
k. Aanvullend onderzoek (laboratorium, radiologie, klinische neurofysiologie, nucleaire geneeskunde). De behandelaar registreert de patiëntgebonden tijd die hij besteedt aan het aanvragen en (laten) uitvoeren van aanvullend onderzoek.
l. Advisering: diagnostische bevindingen en beleidsadvies bespreken met betrokkenen en in gezamenlijkheid bepalen van het verdere beleid.
m. Overige diagnostische activiteiten.

Op deze activiteiten wordt alle daarmee samenhangende direct en indirect patiëntgebonden tijd geschreven (bron: NADERE REGEL NR/CU-556 (p.52)).  
 

Toevoegen stuk PvA over overheveling tijd bij start zorgtraject i.v.m. wijziging diagnose.

Interpretaties

  1. Bij de bepaling van de hoofdbehandelaar wordt uitgegaan van de hoofdbehandelaar ten tijde van het contact in kwestie. Er wordt dus rekening gehouden met hoofdbehandelaarhistorie.
  2. Onder “het stellen van een diagnose” wordt verstaan een contact uit de categorie intake of diagnostiek (activiteit 2.x) tijdens de looptijd van de DBC.
  3. Een DBC is een Jeugd DBC als de client op de startdatum van de DBC jonger is dan achttien jaar, of als sprake is van een DBC met het zorgtype jeugdstrafrecht (zorgtype 117 en 212).
  4. Omdat de hoofdbehandelaar “voor het stellen van een diagnose” directe tijd aan de cliënt moet hebben besteed, geldt deze eis logischerwijs niet voor DBC’s waarbij het stellen van een diagnose geen vereiste is:
    • Vervolg-DBC’s (zie ook CIRCULAIRE CI/14/55c).
    • Reguliere zorgtrajecten geopend tijdens de looptijd van of direct aansluitend op een zorgtraject met een andere primaire diagnose.

    Programmeerbare norm

    Er is sprake van “Jeugd: Initiële DBC zonder tijd hoofdbehandelaar - vanaf 2015 (N1532)” als aan de volgende selectie is voldaan: 


    1) Alle Jeugd DBC's met een initieel zorgtype

     
    2) Er is GEEN sprake van 1. Vervolg-DBC OF 2. Reguliere zorgtrajecten geopend tijdens of aansluitend op een zorgtraject met een andere primaire diagnose.
     
    3) Jeugd DBC's geopend in 2015
     
    4) DBC bevat geen directe tijd op een intake- of diagnostiekcontact van iemand die op dat moment hoofdbehandelaar van de DBC was 

    Logica: 1 en 2 en 3 en 4

    Berekening financiële impact

    De financiële impact is de totale waarde van gefactureerde DBC’s, bestaande uit de productgroep i.c.m. mogelijke verblijfsdagen en verrichtingen, die door de zorgverzekeraar zijn uitbetaald.