Zorgactiviteit kan niet door betreffend uitvoerend specialisme worden uitgevoerd (N0287)

Uit normenkaderzorg.nl
(Doorverwezen vanaf N0287)
Naar navigatie springen Naar zoeken springen
De printervriendelijke versie wordt niet langer ondersteund en kan weergavefouten bevatten. Werk uw browserbladwijzers bij en gebruik de gewone afdrukfunctie van de browser.

Referentienummer: N0287

Behoort tot Normenkader ValueCare

Ziekenhuizen Rechtmatigheid

  1. Ziekenhuizen Rechtmatigheid 2015 - Zorgactiviteiten
  2. Ziekenhuizen Rechtmatigheid 2014 - Zorgactiviteiten

Samenvatting

Een zorgactiviteit dient een uitvoerend specialisme te hebben dat overeenkomst met de geleverde zorg. 

Regelgeving / beleid

De zorgactiviteiten zijn de bouwstenen van het DBC-zorgproduct en vormen gezamenlijk het profiel van een DBC-zorgproduct. Ze bepalen in combinatie met het geregistreerde subtraject welke prestatie is geleverd en welk DBC-zorgproduct kan worden gedeclareerd. Daarnaast vormt de onderverdeling in zorgactiviteiten de basis voor overige zorgproducten.

De verleende zorg wordt vastgelegd in door de NZa vastgestelde zorgactiviteiten. De omschrijvingen en definities uit de beleidsregel ‘Prestaties en tarieven medisch specialistische zorg’ zijn hierbij leidend.

Indien meerdere specialismen bijdragen aan het uitvoeren van één zorgactiviteit, mag deze zorgactiviteit eenmaal voor de afleiding van een DBC-zorgproduct worden benut. 

2015: NR/CU-260 art 6.39, 7.3 en 7.4

2014: NR/CU-257 art 6.29, 7.3 en 7.4

2013: NR/CU-228 art 4.30

Interpretaties

Voor operatieve zorgactiviteiten (ZPK 3) is een benchmark gemaakt o.b.v. van gegevens van 31 ziekenhuizen. Voor deze verrichtingen is gekeken bij welk specialismen ze zijn uitgevoerd in 2014.
Een combinatie van de zorgactiviteit en specialisme is toegevoegd wanneer:
- De verrichting bij minimaal 5 ziekenhuizen wordt geregistreerd
- Het percentage dat de verrichting bij één, twee of drie specialismen voorkomt hoger ligt dan 99,5%
- De verrichting in totaal meer dan 250 keer is uitgevoerd
- Het AGB specialisme code niet onbekend is

(In de tabel wordt per zorgactiviteit-specialisme combinatie het percentage voorkomen van deze zorgactiviteit bij dat specialisme getoond. Ook wordt het totaal aantal specialismen getoond dat nodig is om de 99,5% grens te overschrijden. Voorbeeld zorgactiviteit 030327 (Laminectomie) komt voor bij ORT (17,56%) en bij NCH (82,44%), voor de 99,5% grens zijn dus beide specialismen nodig. In totaal wordt deze zorgactiviteit dus voor 100% door deze specialismen geregistreerd.)

Indien een zorgactiviteit geregistreerd wordt door een ander specialisme dan uit deze lijst, dan dient gecontroleerd te worden of de zorgactiveitenregistratie correct is. Mogelijk is of de zorgactiviteitcode of het specialisme niet juist geregistreerd.

Programmeerbare norm

Er is sprake van  “Zorgactiviteit kan niet door betreffend uitvoerend specialisme worden uitgevoerd (N0287)” als aan de volgende selectie is voldaan: 

1) Alle zorgactiviteiten opgenomen in Lijst Toegestane combinaties zorgactiviteiten – uitvoerend specialismen


3) Uitvoerend specialisme van de zorgactiviteit komt niet voor bij die zorgactiviteit in Lijst Toegestane combinaties zorgactiviteiten – uitvoerend specialismen
Logica: 1 en 2

Berekening financiële impact

De zorgactiviteit wordt verwijderd. Zie Berekening financiële impact - Verschil in waarde subtrajecten na verwijderen onterechte verrichting