DBC met onbevoegde regie-/hoofdbehandelaar per verzekeraar (N1826)

Uit normenkaderzorg.nl
Naar navigatie springen Naar zoeken springen

Referentienummer: N1826

Samenvatting

DBC's met één of meerdere hoofdbehandelaars met een beroep dat door de verzekeraar niet is aangemerkt als bevoegd beroep voor hoofdbehandelaarschap, mogen niet gedeclareerd worden.

Afspraken per zorgverzekaar

In de verschillende WMG-overeenkomsten zijn de volgende beroepen aangemerkt als bevoegd hoofdbehandelaar:


     Beroep

CONO-code

ACHMEA

CZ

DSW

MENZIS

MULTIZORG

VGZ

Psychiater

MB.SP.psych

X

X

X

X

X

X

Klinisch psycholoog

PB.SP.klinps

X

X

X

X

X

X

Klinisch neuropsycholoog

PB.SP.klinneurops







  • Psychotherapeut
PT.BG.psth
X
X
X
X1
X
X
  • Specialist ouderengeneeskunde
MB.SF.sger





X2
  • Verslavingsarts in profielregister KNMG
MB.SF.vslarts
X1
X4

X1

X3
  • Klinisch geriater
OV.SP.kger





X2
  • Verpleegkundig specialist GGZ
VB.SP.vrplsp






  • GZ-psycholoog
PB.BG.gzpsy
X1
X4




 













1 Enkel onder MDO-constructie

2 Enkel voor deelgebied psychogeriatrie

3 Enkel voor deelgebied verslavingszorg

4 Enkel bij vervolg-DBC's waarvan de hoofdbehandelaar van de voorgaande DBC (gestart in 2013) bevoegd was

(bron: WMG-OVEREENKOMSTEN 2014)

Instellingsspecifiek

Mogelijkerwijs zijn er door ggz-instellingen met specifieke verzekeraars in de WMG-overeenkomst afspraken gemaakt die afwijken van hetgeen hierboven genoemd is. Het is bijvoorbeeld mogelijk dat verzekeraars bepaalde beroepen in het geheel niet toestaan als hoofdbehandelaar. Indien er sprake is van afspraken met verzekeraars die strenger zijn dan de beleidsregels van de NZa wordt dat in de instellingsspecifieke bijlage bij het normenkader nader toegelicht, en wordt daar in de programmeerbare norm rekening mee gehouden.

Interpretaties

  1. Iedere hoofdbehandelaar van een DBC moet tijdens de gehele periode dat hij/zij hoofdbehandelaar van de DBC was beschikken over een bevoegd beroep.
  2. Indien een hoofdbehandelaar met een bepaald beroep enkel binnen het deelgebied psychogeriatrische stoornissen mag functioneren als hoofdbehandelaar, is dit geïnterpreteerd als DBC's met een hoofddiagnose in de subcategorie "Dementie" (as1_2.02) óf wanneer de cliënt ten tijde van de start van de DBC ouder was dan 65 jaar.
  3. Indien een hoofdbehandelaar met een bepaald beroep enkel binnen het deelgebied verslavingszorg mag functioneren als hoofdbehandelaar, is dit geïnterpreteerd als DBC's met een hoofddiagnose in de hoofdcategorie "Aan een middel gebonden stoornissen" (as1_4).
  4. Indien een hoofdbehandelaar met een bepaald beroep enkel onder formele leiding van bijvoorbeeld een psychiater of klinisch psycholoog hoofdbehandelaar mag zijn (MDO-constructie), moet deze binnen de GGZ-instelling deelnemen aan een gestructureerd multidisciplinair overleg waarbij tenminste ook een behandelaar met een dergelijk beroep betrokken is en waarbinnen op casusniveau de differentiaal diagnostische mogelijkheden en de behandelmogelijkheden worden besproken. Op het niveau van de individuele cliënt wordt er gekeken of de betreffende hoofdbehandelaar gedurende de periode dat hij/zij hoofdbehandelaar van de DBC was tegelijkertijd met een behandelaar met een beroep uit onderstaande tabel de cliënt heeft gesproken, gebeld of gemaild (directe tijd), dan wel heeft besproken (indirecte tijd). Indien de MDO-constructie tijdens de looptijd van de DBC voor meerdere hoofdbehandelaars vereist is, moet er bij tenminste één van die hoofdbehandelaars sprake zijn geweest van een geldige MDO-constructie. In de verschillende WMG-overeenkomsten zijn de volgende beroepen aangemerkt als bevoegd hoofdbehandelaar:
Jaar

     Beroep

CONO-code
ACHMEA
CZ
DSW
MENZIS
MULTIZORG
VGZ
2013
  • Psychiater
MB.SP.psych
X
X
X
X
X
X
2013
  • Klinisch psycholoog
PB.SP.klinps
X
X
X
X
X
X
2013
  • Klinisch neuropsycholoog
PB.SP.klinneurops
X
X
X
X
X
X
2013
  • Psychotherapeut
PT.BG.psth






2014
  • Psychiater
MB.SP.psych
X
X
X
X
X
X
2014
  • Klinisch psycholoog
PB.SP.klinps
X
X
X
X
X
X
2014
  • Klinisch neuropsycholoog
PB.SP.klinneurops






2014
  • Psychotherapeut
PT.BG.psth
X





 











WMG-OVEREENKOMSTEN 2013 & 2014

 

Programmeerbare norm

Er is sprake van “DBC met onbevoegde regie-/hoofdbehandelaar per verzekeraar (N1826)” als aan de volgende selectie is voldaan: 


1) Alle DBC's


2) DBC's geopend in 2013 of 2014


3) Hoofdbehandelaarhistorie van de DBC bevat één of meerdere hoofdbehandelaars die niet tijdens hun gehele periode van hoofdbehandelaarschap beschikten over een volgens de verzekeraar bevoegd beroep


Logica: 1 en 2 en 3 

Berekening financiële impact

De financiële impact is de totale waarde van gefactureerde DBC’s, bestaande uit de productgroep i.c.m. mogelijke verblijfsdagen en verrichtingen, die door de zorgverzekeraar zijn uitbetaald.