Gynaecologie - Openen subtraject zwangerschap op basis van zorgactiviteit in subtraject bevalling (N4185)

Uit normenkaderzorg.nl
Naar navigatie springen Naar zoeken springen

Referentienummer: N4185
Behoort tot Normenkader ValueCare

Ziekenhuizen Volledigheid

  1. Ziekenhuizen Volledigheid - Diagnosebepaling - Openen behandeling
Samenvatting

Deze norm signaleert acties wanneer een subtraject van Gynaecologie met een diagnose voor bevalling typerende zorgactiviteiten bevat voorafgaand aan een partus zorgactiviteit. Dit duidt er op dat een DBC voor zwangerschap gemist wordt of typerende zorgactiviteiten onjuist gekoppeld zijn.

Regelgeving / beleid
2022
Binnen het specialisme gynaecologie voor eenzelfde fase tijdens één zwangerschap (fasen: zwangerschap, bevalling en kraambed), met uitzondering van de fase voor kraambed indien zich bevalling gerelateerde posttraumatische stressklachten of een postnatale depressie voordoet na postnatale complicaties.

2022: NR/REG-2207a art. 5 lid 4c

Een zorgtraject met subtraject ZT11 wordt door de beroepsbeoefenaar die de poortfunctie uitvoert geopend indien de patiënt zich meldt met een nieuwe zorgvraag bij een instelling. Voor deze zorgvraag is bij het betreffende specialismen binnen deze instelling nog geen zorgtraject geopend. Dit blijkt uit het medisch dossier.

2022: NR/REG-2207a art. 5 lid 1

Interpretaties

De volgende interpretatiekeuzes zijn gemaakt:

  1. Middels een ziekenhuisspecifieke parameter kan het interval aangepast worden in stap 2 van de programmeerbare norm. Default wordt de dag voorafgaand aan de zwangerschap niet gesignaleerd.
  2. Middels een ziekenhuisspecifieke parameter kunnen zorgactiviteiten met bepaalde zorgprofielklassen uitgesloten worden van signalering in stap 2 van de programmeerbare norm. Default worden alle typerende zorgactiviteiten met zorgprofielklasse ongelijk aan 8, 9, 10, 11, 15, 17, 89 en 99 gesignaleerd.
  3. Verpleegdagen mogen niet verdeeld worden over meerdere subtrajecten. Wanneer een patiënt opgenomen wordt in het kader van de zwangerschap is de verwachting dat alle verpleegdagen aan deze zwangerschap-DBC gekoppeld worden, ook de verpleegdagen van tijdens en na de bevalling. Het is toegestaan om alle verpleegdagen aan de Z-diagnose te koppelen, mits de opname begint in het kader van de zwangerschap.
  4. Voor het controleren op opnames die binnen een Z-diagnose zijn vastgelegd terwijl binnen 2 dagen een DBC met B-diagnose geopend is kan rechtmatigheidsnorm N0107 gebruikt worden. Er bestaat een kans op enige overlap tussen deze normen.
Programmeerbare norm

Er is sprake van “Gynaecologie - Openen subtraject zwangerschap op basis van zorgactiviteit in subtraject bevalling (N4185)” als aan de volgende selectie is voldaan:

1) Alle subtrajecten met B-diagnose van specialisme Gynaecologie (B11 t/m B21 & B41) met gekoppelde zorgactiviteit partus (037651 t/m 037653, 037751 t/m 037753, 037851) of geregistreerde partus tijdens looptijd subtraject (190043 t/m 190048)

 

2) Subtraject bevat >1 dag voorafgaand aan partus typerende zorgactiviteiten (ZPK ongelijk aan 8, 9, 10, 11, 15, 17, 89 en 99)

Logica: 1 en 2

Te nemen actie

Indien geen parallel subtraject met Z-diagnose

Open een nieuw zorgtraject met een Z-diagnose en omhangen relevante zorgactiviteiten.

Indien parallel subtraject met Z-diagnose

Omhangen relevante zorgactiviteiten naar parallel subtraject.

Berekening financiële impact

Indien geen parallel subtraject met Z-diagnose aanwezig

Het waardeverschil tussen het gesignaleerde subtraject en een nieuw subtraject wordt getoond als financiële impact. Om het nieuwe subtraject te simuleren wordt diagnose Z41 toegepast. Vervolgens worden de gesignaleerde zorgactiviteiten omgehangen naar het nieuwe subtraject en worden beide subtrajecten gegrouperd om zo het waardeverschil te berekenen.

Indien parallel subtraject met Z-diagnose aanwezig

Het waardeverschil tussen de gesignaleerde DBC en de parallelle DBC wordt getoond als financiële impact. Hiervoor wordt het omgehangen van de gesignaleerde zorgactiviteiten naar het parallelle subtraject gesimuleerd en worden beide subtrajecten opnieuw gegrouperd om zo het waardeverschil te berekenen.