Verblijfsdag geregistreerd, patiënt niet aanwezig (N1996)

Uit normenkaderzorg.nl
Naar navigatie springen Naar zoeken springen

Referentienummer: N1996

Referentienummer Controleplan Onderzoek Controle GGZ 2014: 37.

Behoort tot Normenkader

  1. GGZ Zelfonderzoek 2014
  2. GGZ Zelfonderzoek 2015

Doelstelling van het controlepunt

Vaststellen dat verblijf met overnachting niet door valt in de DBC bij afwezigheid.

Deze doelstelling is gericht op: Rechtmatigheid

Regelgeving / beleid

2014 & 2015

Bij de registratie van verblijf wordt er een onderscheid gemaakt tussen verblijf met overnachting en verblijf zonder overnachting. Verblijf wordt altijd geregistreerd op basis van dagen aanwezigheid aan de hand van verblijfsprestaties.

  • Een verblijfsdag met overnachting kan alleen geregistreerd worden als de patiënt voor 20:00 uur is opgenomen (eerste opname) en ’s nachts in de instelling verblijft. De dag van opname en de daarop volgende nacht gelden als één verblijfsdag.
  • Dagen dat de patiënt afwezig is, mogen niet worden geregistreerd als verblijfsprestatie.

(Bron: NR/CU-551, p.11-12)

Onderzoeksmassa

  • Alle deelprestaties verblijf met overnachting

Onderzoeksmethodiek

Data-analyse volgend met deelwaarneming

Toelichting op de deelwaarneming

  • Selectie deelprestaties op rangscoren deelprestatie datum en uniek DBC-nummer
  • Controleer daadwerkelijke afwezigheidsdagen a.d.h.v. vermelding in dossier

Toetsingskader

  • Indien uit het dossier blijkt dat een deelprestatie verblijf met overnachting is geregistreerd terwijl de patiënt niet in de instelling aanwezig was gedurende de nacht, dan is de betreffende deelprestatie onrechtmatig.

Definities relevante terminologie

  • Afwezigheid: Verblijf inclusief overnachtingen wordt geregistreerd in aanwezigheidsdagen. Er is sprake van aanwezigheid indien de patiënt gedurende de dag aanwezig is in de instelling. Indien de patiënt na 20.00 uur wordt opgenomen kan geen verblijfsdag meer worden geregistreerd. De patiënt is dan niet gedurende de dag aanwezig geweest. Afwezigheidsdagen (bijvoorbeeld voor weekend- of vakantieverlof) worden niet geregistreerd op de DBC van de patiënt.

Programmeerbare norm

Er is sprake van “Verblijfsdag geregistreerd, patiënt niet aanwezig (N1996)” als aan de volgende selectie is voldaan: 


 

1) DBC’s geopend in het betreffende jaar

2) Alle verblijfsdagen met overnachting
3) Uit het dossier blijkt dat de patiënt de nacht niet in de
instelling heeft doorgebracht.


 Onderzoeksmassa bepaald door data-analyse

 Deelmassa voor deelwaarneming


Logica: 1 en 2 en 3

Financiële afwikkeling resultaten

  • De financiële impact is de waarde van de onrechtmatige deelprestaties verblijf met overnachting
  • Indien er financiële impact gevonden wordt, dienen fouten gecorrigeerd te worden op macro niveau