COVID-19 - Registratie voldoet aan de eisen van 'IC-dagen, VWS-subsidie opschaling' (N4782)
Referentienummer: N4782
Behoort tot Normenkader ValueCare
Ziekenhuizen Volledigheid
Samenvatting
Deze norm signaleert acties wanneer het aantal geregistreerde IC-dagen VWS-subsidie fase 2 en/of fase 3 lager ligt dan het aantal IC-behandeldagen binnen fase 2 en/of fase 3. Dit duidt erop dat er IC-dagen VWS-subsidie voor fase 2 en/of 3 niet geregistreerd zijn.
Regelgeving / beleid
2020 |
---|
Uitgangspunt bekostiging
Voor de behandeling van patiënten worden de gewone dbc’s in rekening gebracht bij de zorgverzekeraar. Ook als deze patiënten op een gesubsidieerd bed liggen. Om dubbele bekostiging en verrekenen achteraf te voorkomen wordt voor bezette extra IC-bedden de gewone IC add-on vervangen door een ‘subsidie add-on’. Hiervoor heeft de NZa twee extra add-on codes aangemaakt. De nadere regel ‘Regeling medisch-specialistische zorg’ schrijft voor hoe deze codes gebruikt moeten worden. De twee extra add-on codes voor verblijf op de IC gelden vanaf 1 oktober 2020 en hebben een gereduceerd tarief van € 0,01. Er zijn vanaf dan vier add-on codes beschikbaar voor verblijf op de IC. Code Add-on omschrijving Bestaand/nieuw Tarief De werkwijze
ic-dag, VWS-subsidie opschaling fase 3 (190160) 1: Voor dit aantal wordt uitgegaan van het aantal bedden in de uitgangssituatie plus het aantal bedden in fase 1 zoals opgenomen in de Opschalingslijst, die als bijlage I is opgenomen bij de Subsidieregeling ‘Opschaling curatieve zorg COVID-19’ van de minister voor Medische Zorg.
TOELICHTING Fase 1: uitbreiden van de huidige capaciteit (circa 1000 ic-beddenWerkelijke aantallen kunnen iets afwijken. Voor de werkelijke aantallen wordtverwezen naar de Opschalingslijst ic-bedden, die als BijlageI, deel uitmaaktvan de Subsidieregeling ‘Opschaling curatieve zorg COVID-19’, dan wel naar een geactualiseerde versie van deze lijst, indien deze na de vaststelling van dit wijzigingsbesluit door de minister beschikbaar wordt gesteld.) naar wat de gewenste, c.q. beoogde basiscapaciteit (1150 ic-bedden) in Nederland moet zijn. Dit betekent een eerste opschaling van ongeveer 150 ic-bedden. Fase 2: opschaling naar 1350 landelijke ic-bedden (dus 200 extra bedden), afhankelijk van de toegenomen vraag, vanaf 1 oktober 2020. Fase 3: opschaling naar 1700 landelijke ic-bedden (nog eens 350 extra bedden). Omdat de subsidie wordt gekoppeld aan de registratie van IC-prestaties moeten voor de verschillende fasen nieuwe prestaties worden geïntroduceerd. Voor de goede orde: het gaat bij de uitbreiding niet per se om Covid IC-zorg. Als de reguliere capaciteit 'vol' is (bijvoorbeeld door Covid), vallen ook 'reguliere' IC-patiënten onder de subsidieregeling. Voor fase 2 en fase 3 geldt, dat hiermee andere kosten en een andere wijze van vergoeden zijn gemoeid: ten opzichte van elkaar, maar ook ten opzichte van de reguliere ic-vergoeding. Daarom zijn voor fase 2 en fase 3 nieuwe prestaties nodig, in aanvulling op de reeds bestaande prestaties voor de registratie en declaratie van ic-dagen. In de Regeling medisch-specialistische zorg zijn deze twee nieuwe prestaties als volgt omschreven: ic-dag, VWS-subsidie opschaling fase 2 (za-code: 190159) en ic-dag, VWS-subsidie opschaling fase 3 (za-code: 190160) . Omdat de vergoeding van de kosten voor geregistreerde ic-bedden fase 2, respectievelijk fase 3, verloopt via de subsidieregeling van VWS, kennen beide prestaties een gereduceerd (maximum) Wmg-tarief van € 0,01. Gelijktijdig met de publicatie van dit wijzigingsbesluit heeft de NZa ook de ict-tabellen, die door deze wijziging worden geraakt, opnieuw uitgeleverd.
|
Interpretaties
De volgende interpretatiekeuzes zijn gemaakt:
- Om de volledigheid van deze controle te verzekeren raden wij het in productie nemen van de N4780 en - wanneer relevant in relatie tot het ZIS - de N4781 aan. Deze normen sporten gemiste IC-behandeldagen op.
- Om onrechtmatige registraties van zorgactiviteit 190159 en 190160 op te sporten raden wij het gebruik van rechtmatigheidsnorm N0478 aan.
- Middels een ziekenhuisspecifieke parameter kan de impact voor zorgactiviteit 190159 en 190160 op lokaal niveau aangepast worden. Zie voor de default impactberekening de toelichting onder 'berekening financiële impact'.
- De default ingangsdatum van deze controle is 01-10-2020 naar aanleiding van de datum die genoemd is in '2020: Wijzigingsbesluit (WB/REG-2020-08 houdende wijziging van de Regeling medisch-specialistische zorg, kenmerk NR/REG-2001a.
- Er worden acties gesignaleerd tot het maximum aantal behandeldagen dat onder de afgesproken aantallen van de instelling valt (bijlage I Opschalingslijst) zoals benoemd in '2020: Subsidie Covid-19: Opschaling en beschikbaarheid Intensive Care en klinische capaciteit, p.9, versie definitief, 27-10-2020'.
- Middels een ziekenhuisspecifieke parameter is het mogelijk om de opnameduur te gebruiken voor voor de verdeling van fase 2 en 3. Default wordt dit bepaald door het moment van opname op de IC.
Programmeerbare norm
Er is sprake van “COVID-19 - Registratie voldoet aan de eisen van 'IC-dagen, VWS-subsidie opschaling' (N4782)” als aan de volgende selectie is voldaan:
Logica: 1 en 2 en 3
Te nemen actie
Verwijder de gesignaleerde IC-dag zorgactiviteit code en voeg - afhankelijk van de overschrijding van de capaciteit - een of meerdere zorgactiviteiten 'IC-dag, subsidie opschaling' toe. In fase 2 betreft dit zorgactiviteit 190159, in fase 3 betreft dit zorgactiviteit 190160.
De langst op de IC verblijvende patiënt wordt als eerste aan een fase toegekend, totdat die fase vol is, enzovoorts. Dit betekent dat voor de laatst opgenomen patiënt de kans op hogere fase groter is. In de toelichting wordt op patiëntniveau aangegeven welke code omgezet dient te worden, controleer deze toelichting.
Berekening financiële impact
Rondom de financiële compensatie van de IC-dag, subsidie opschaling is momenteel nog onduidelijkheid binnen ons netwerk.
Er is gekozen om het bedrag van 881 Euro te hanteren voor zorgactiviteit 190159 en het bedrag van 882 voor zorgactiviteit 190160. Dit bedrag is gebaseerd op het bedrag genoemd in deel 3b van de '2020 Subsidie Covid-19: Opschaling en beschikbaarheid Intensive Care en klinische capaciteit, p.9, versie definitief, 27-10-2020'. Hier wordt het vaste bedrag van 882 Euro genoemd voor zorgactiviteit 190160.
Middels een ziekenhuisspecifieke parameter is een ander bedrag in te stellen voor de impactbepaling per subsidie add-on; 190159 en 190160.
Mocht er meer bekend worden over de bedragen, dan zullen wij ons impactalgoritme hierop aanpassen.